Vzdal se funkce. Místostarosta Prahy 11 je znechucený chováním některých kolegů

Místostarosta Prahy 11 Josef Belaník odstoupil ze své funkce. Rezignaci oznámil na dnešním zasedání zastupitelstva. Svůj odchod zdůvodnil ukončením současné vlny privatizace a také chováním některých členů koalice. Belaník zároveň opustil koalici. O odvolání Belaníka usilovala část sociální demokracie, ze které byl nedávno vyloučen.

Konec ve funkci Belaník odůvodnil tím, že „stávající koalice již s dalším kolem privatizace obecních bytů nepočítá a současná vlna je úspěšně skončena“. „Dalším důvodem je chování některých členů současné koalice, které je neslučitelné s dobrými mravy,“ uvedl. Zastupitelům také řekl, že městská část ušetří na jeho výplatě.

Belaník zastupitelům řekl, že přestal být součástí koalice

Za odchodem Belaníka jsou spory v sociální demokracii, která je na Jižním Městě dlouhodobě rozpolcená. V roce 2011 vnitrostranická roztržka mezi Olegem Rybnikářem a Belaníkem, kdy se vzájemně obviňovali z korupce a pracovních selhání, vyvrcholila odstoupením Rybnikáře z postu místostarosty a jeho vyloučením ze strany. Rybnikář byl ale nedávno do strany znovu přijat a spolustraníci naopak vyloučili Belaníka. V sociální demokracii poté skončil i Jiří Fausek.

V zastupitelstvu založili společný Klub za Jižní Město. Část sociální demokracie chtěla na dnešním zasedání dosáhnout odvolání Belaníka, k tomu se snažila získat podporu opozice. To část koalice kritizovala. Belaník zastupitelům řekl, že přestal být součástí koalice, kterou tvoří ODS, ČSSD, Pražané za svá práva a Strana práv občanů – Zemanovci. Postu zastupitele se vzdát nehodlá.